Rajcza i odrobina prawdy o „czystym” spalaniu.

Rajcza i odrobina prawdy o „czystym” spalaniu.

Niewielka urocza miejscowość położona w Beskidzie Żywieckim, w dniu 12 października stała się miejscem ciekawej prelekcji i burzliwej dyskusji tuż po zakończeniu wykładu.

Temat ważny bo jesień za pasem a wraz z tą porą roku nad dwoma regionami sąsiadującymi ze sobą, zawisły szczególnie ciemne chmury w postaci zakazu opalania prywatnych gospodarstw tak zwanymi paliwami niższego gatunku (muły, floty, flotokoncentraty). Podczas toczącej się dyskusji, wielokrotnie podkreślano, iż ustawa antysmogowa, która została z tak żelazną konsekwencją wprowadzona w życie, w dwóch województwach służy „bogatym”, zaś wysoką cenę za tą że decyzję płacą ci mniej zamożni, która to warstwa społeczna nie tylko na Śląsku, czy w Małopolsce a wszędzie na świecie, stanowi znakomitą większość.

Skoro jest grupa wynalazców, technologów zajmująca się tak ważnymi tematami, dlaczego dopiero teraz rozpoczęto akcje uświadamiające, mające na celu udowodnienie, iż zarówno strona naukowa, jak i technolodzy posiadają wiedzę do tego, aby wprowadzić technologie pozwalające spalać zgodnie z obowiązującymi normami produkty nazywane dziś odpadami, a które mogłyby stać się nie tylko dorównującym podstawowemu źródłu energii jakim jest wysokogatunkowy węgiel, ale miast zalegać przykopalniane zasobniki wokół zakładów przeróbczych, mogłyby stać się kolejnym źródłem dochodu – towarem a nie jak dziś „piątym kołem u wozu” Zakładów Wydobywczych w Polsce.

 

Rajcza prawda o czystym spalaniu
Tabela zakresu uwalniania

Jak to zwykle bywa, na początku podpisano, wprowadzono w życie, zaś oczy otwierają się na ten smutny fakt kiedy problem zaczyna urastać nie tylko do miana lokalnych ale ogólnokrajowych problemów. Mając na uwadze powagę zaistniałej sytuacji, do omawianego tematu podchodzono ze zrozumiałych względów z rezerwą, ostrożnie lecz ze zrozumieniem i chęcią podjęcia natychmiastowej współpracy. Jak zapewniał prowadzący prelekcję J. Bauerek, badania mające na celu potwierdzenie słuszności podejmowania takich, a nie innych zabiegów zmierzających do wprowadzenia poprawek do ustawy mówiącej o zakazie spalania paliwa o niższej kaloryczności, a tym samym pozwalające na to by ów „kopciuszek” stał się dobrym, czystym spełniającym wszelkie normy ochrony środowiska naturalnego produktem będą trwały. Konieczne jest bowiem, by zarówno strona naukowa, strona rządowa a także decydenci na szczeblu wojewódzkim zdecydowali na podstawie przeprowadzonych badań o wprowadzeniu poprawek do wspomnianej ustawy. Czas płynie, kto wie czy już niebawem rzeka Soła okalająca tą i okoliczne miejscowości nie zostanie skuta lodem, nastanie od dawna zapowiadana ostra zima, a już teraz wiadomo, że w większości przypadków kotłownie mieszkańców nie tylko w Rajczy świecą pustkami, co wtedy? Nie pomyślano o tych ludziach na początku, ale „lepiej późno niż wcale”, pytanie, czy prelekcja,a później tak burzliwa dyskusja, zaowocuje zarówno kolejnymi uświadamiającymi wykładami, a dalej pozytywnym dla wszystkim zakończeniem tego jakże „gorącego, palącego wręcz”, problemu.

Nie jest łatwo zbić Polaków z pantałyku, wszak darmo dyplomów niegdyś nie otrzymali i swoje wiedzą. Walka nierówna i niełatwa, lecz jak tu nie walczyć kiedy chodzi o mieszkańców mojej gminy mówi Wójt Kazimierz Fujak. Niewielu dziś stać na kocioł nowej generacji, wszystko to idzie być może ku dobremu, lecz zbyt wielkimi krokami, a ludzie zimę przetrwać muszą, do zamożnych się raczej także jako gmina nie zaliczamy stąd i moje zainteresowanie tym problemem, wszak moje zadanie to dbać o swoich. Czy będzie odzew czy też nie – posłuchać warto, a jako fachowiec były technolog Huty Katowice także w tym temacie swoje wiem, i byle czego nie dam sobie wmówić, dodaje gospodarz Gminy Rajcza…

Rajcza prawda o czystym spalaniu

Spotkanie i prelekcja w dniu 12 października w miejscowym Urzędzie Gminy poświęcone było w całości Programowi dla Samorządów. W wykładzie, który prowadził J. Bauerek omawiany był szeroko program objęty redukcją szkodliwych emisji zarówno związków chemicznych, a także przykrych zapachów związanych z procesem spalania. Podobne prezentacje mogą zostać przeprowadzone na szczeblu Urzędów Wojewódzkich, Powiatowych itd. Nie bez znaczenia jest także, współpraca mediów… Warto wspomnieć, iż podczas prelekcji przeprowadzonej w czwartek 12 października omawiano między innymi techniki uzdatniania spalanego materiału Sorbentem opartym na kompozytach minerałów krajowych, redukujących SOx, NOx i metale ciężkie.

Poruszono także problem adaptacji kotłów starego typu do tzw. górnego spalania. Technika ta jak zapewniał prelegent znacząco ogranicza emisję smogu, i obniża ilość spalanego materiału, średnio o 30%. Podkreślano także niski koszt adaptacji kotłów starego typu i zadawanego Sorbentu, co nie jest bez znaczenia dla właścicieli prywatnych gospodarstw. Prelegent informował także o możliwościach spalania najtańszych materiałów opałowych, zgodnie z obowiązującymi normami, a które dziś blokowane są Uchwałami Województwa Śląskiego i Małopolskiego.

Rajcza prawda o czystym spalaniu

Sprawą priorytetową jest możliwie jak najszybsze porozumienie z władzami województwa celem omówienia tego problemu dodał na koniec J. Bauerek.. Prace w dalszym ciągu trwają a pomoc
zdeklarowali właściciele domowych gospodarstw, wszak prowadzone badania zmierzają nie tylko ku temu by sprostać potrzebom chwili czyli ochronie środowiska ale także, a może przede wszystkim, służyć mają społeczeństwu polskiemu informował Bauerek…

Rozwiązując problem społeczeństwa o najniższym uposażeniu socjalnym informował dalej, rozwiążemy także o czym należy pamiętać, narastający problem kopalń węgla kamiennego, które zgodnie z Ustawą o zachowaniu czystości z 2013 roku, zobowiązane są do świadczenia opłat za składowanie odpadów przemysłowych z kopalnianych zakładów uzdatniania węgla na rzecz Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska (WIOŚ).

Tadeusz Puchałka

Źródło;
Czytaj więcej; (PROJEKT KONCEPCYJNY; „Program Poglądowy dla Samorządów”
Zespół Autorski WNM. W składzie; Autor technologii, Moderator Z.A – Janusz Bauerek.

Dodaj komentarz