Dotacje do pieców

Dotacje do pieców – wyjaśniam Kazimierz Fujak

Na temat dotacji do pieców dużo się mówiło, wiele obiecywało. W Gminie Milówka skończyło się na 40 piecach. Więcej chętnych nie było. Czy wymieniając te 40 piecy z dobrych – na lepsze, a pozostawienie ponad 1 500 starych złych – poprawiło jakość powietrza?? Według mnie nie!!

WFOŚiGW i UE – nie kwapią się dawania dotacji na piece – są przeciwko wykorzystaniu węgla. Jeżeliby były dotacje – to tylko na piece 5 generacji, do których dotacja nie jest adekwatna do wzrostu kosztów pieców poprzedniej generacji. Wg mojej wiedzy piece starszej generacji + sorbent są bardziej ekologiczne niż piece 5 generacji (które emitują niewidoczne tlenki siarki i azotu oraz metale ciężkie). Dotacja z budżetu Gminy nie ma sensu. To jest zabieranie jednym i dawanie drugim!! To tak jak działał Janosik. Tylko on ponoć zabierał bogatym a dawał biednym. Tu jest odwrotnie.

Biedniejsi składają się na bogatszych!!

To co my proponujemy jest załatwieniem tematu prawie bezkosztowo. Wysilcie szare komórki i próbujcie zrozumieć.
Nie liczcie tylko na dotacje – lecz sami możemy bieżcie temat w dużej części załatwić.

Poprawa Jakości powietrza.

Wiele się dzieje aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. A jest ono – zwłaszcza o pewnych godzinach i miejscach – bardzo mocno zanieczyszczone. Aby poprawić jakość powietrza (zwłaszcza w terenach mało zurbanizowanych, wiejskich) proponuje się między innymi:
• zastosowanie odnawialnych źródeł energii (pomysł bardzo dobry , lecz odległy i drogi dla Inwestorów i Państwa – aby był ekonomiczny muszą być bardzo duże dotacje).
• montowanie pieców 5 generacji – równie dobry temat, lecz również odległy i też drogi. Po ewentualnym zastosowaniu tych pieców dla wszystkich palenisk – zabraknie w Polsce ekogroszku (Polska może zapewnić niewiele więcej jak 30% jego zapotrzebowania).
• opalanie gazem, olejem opałowym – może mieć miejsce, ale w ograniczonym zakresie.

W Polsce przeciętna rodzina wydaje na energię ok. 30% swoich dochodów. W UE jest to wielkość jednocyfrowa.

Nie wszystkich będzie stać na OZE (odnawialne źródła energii) i piece 5 generacji – przynajmniej jeszcze nie teraz.
Pragniemy wesprzeć w działaniach ludzi, którzy mają stosunkowo małe dochody, i stanowią zdecydowaną większość społeczeństwa. Działania te można i należy wprowadzać od zaraz !!
Proponujemy znaczącą poprawę powietrza poprzez promowanie i stosowanie prawidłowego spalanie tego co spalamy najwięcej – to jest węgla.
Można to robić w prawie wszystkich piecach, które teraz posiada społeczeństwo!!?

Stosując się do zasad w niniejszej ulotce jesteśmy w stanie poprawić z dnia na dzień w sposób radykalny jakość powietrza, którym oddychamy.

Węgiel też można spalać ekologicznie – a nie muszą to być piece 5 generacji i bardzo dobrej jakości ekogroszki. (?!) Takie ulotki i akcja „Nauczmy się poprawnie spalać węgiel” są propagowane i promowane w Gminie Rajcza. Jesteśmy też otwarci na podzielenie się naszymi doświadczeniami w tym względzie z innymi Gminami i środowiskami (ulotka nie zawiera wszystkich naszych doświadczeń).

 

Dotacje do pieców Dotacje do pieców

www.facebook.com/kazimierz.fujak

Dodaj komentarz